همانطور که همه می‌دانیم جریمه رانندگی یکی از تجربیات بد هر راننده‌ای به حساب می‌آید. و زمانیکه برای پرداخت آن جریمه و خلافی اقدام می‌کنیم نیز جزء لحظات ناخوشایند زندگی ماست. علاوه بر همه‌ی اینها اطلاع از میزان خلافی و نحوه‌ی پرداخت آن برای همه تبدیل به یک نیاز اساسی شده است.

مخصوصا رانندگان پرتخلف که برای برخی از آنها پرداخت ماهیانه قبض خلافی خودرو مانند پرداخت قبض آب و برق و تلفن ماهیانه امری عادی به نظر می‌رسد.

اما همین نحوه‌ی استعلام ریز خلافی خودرو و پرداخت آن برای اکثر مردم سخت و مبهم بوده و اغلب از روش‌های متعدد موجود جهت استعلام خلافی خودروی خود بی‌خبرند. صحت این ادعا را نیز می‌توان در صحبت‌های فرمانده نیروهای انتظامی پایتخت کشور جستجو کرد که گفت: روزانه حدود 430 نفر از شهروندان جهت استعلام و پرداخت خلافی خودرو به مرکز 197 مراجعه می‌کنند.

این درحالیست که اگر از روش‌های الکترونیکی متعدد موجود باخبر باشیم دیگر نیازی به مراجعه حضوری و صرف زمان و هزینه‌ی بیشتر نداریم.

ضرورت استعلام ریز خلافی خودرو در زمان خرید و فروش

اگر شما حتی یکبار هم اقدام به خرید و فروش خودرو کرده باشید از اهمیت استعلام خلافی و آگاهی از میزان خلافی خودرو باخبر شده‌اید. در گذشته رانندگان مجبور بودند برای آگاهی از میزان خلافی خودرو و دریافت قبض به‌ دفاتر پلیس+10 و یا ادارات راهنمایی و رانندگی سطح شهر مراجعه کرده و با طی کردن مراحلی بسیار وقت‌ گیر اقدام به دریافت برگه و پرداخت خلافی کنند.

اما امروزه راهنمایی و رانندگی کشور برای استعلام ریز خلافی و پرداخت آن چندین روش را معرفی کرده که اکثرا بطور الکترونیکی و بدون نیاز به مراجعه حضوری بوده و تنها از طریق اینترنت و به صورت آنلاین درحال ارائه خدمات هستند.

روش‌های استعلام ریز خلافی خودرو و پرداخت جریمه

شاید همگی بدانید که برای پرداخت خلافی خودرو دو ماه فرصت دارید و اگر در این 60 روز نسبت به پرداخت آن اقدام نکنید، جریمه‌ی شما دو برابر می‌شود. و اگر میزان خلافی بالای یک میلیون تومان باشد خودروی شما توقیف خواهد شد.

  1. 1. ازطریق سایت پلیس راهور

یکی از روشهای الکترونیکی استعلام ریز خلافی خودرو، مراجعه به سایت پلیس راهور ناجا به آدرس www.rahvar120.ir است.

همه‌ی رانندگان محترم می‌توانند با ورود به وبسایت راهور 120 در قسمت منو به بخش خدمات رفته و از قسمت استعلام میزان تخلفات رانندگی، از میزان خلافی خودرو‌ی خود باخبر شوند. البته استفاده از این روش احتیاج به کد 9 رقمی درج شده در پشت کارت ماشین دارد که باید آن را در قسمت مشخص شده وارد کنند.(کارت‌های قدیمی دارای کد 8 رقمی بودند). لازم به ذکر است که به دلیل آفلاین بودن این وبسایت و عدم اتصال دائمی به سرورهای پلیس راهور، درج اطلاعات از امنیت خوبی برخوردار است و تمام بانک اطلاعاتی راهور120 بصورت هفتگی آپدیت می‌شود.

هرچند که این روش بسیار سهل و آسان است اما گاهی اوقات بخش استعلام خلافی وبسایت در دسترس نیست که باعث بروز مشکل در امر دریافت میزان خلافی می‌شود.

  1. از طریق پیامک

در این روش که در هر زمان و مکانی قابل استفاده است، شما می‌توانید با ارسال کد 17 رقمی VIN  موجود برروی سند و یا کارت ماشین به یکی از شماره‌های (1101202020، 110005151، و یا 30005151)،  قبض خلافی را همراه با شناسه قبض و شناسه پرداخت دریافت و با اطلاع از میزان جریمه خودروی خود نسبت به پرداخت آن اقدام نمایید.

  1. 3. از طریق کدهای دستوری USSD

در این روش با هر تلفن همراهی بدون نیاز به اینترنت، با شماره‌گیری کد دستوری *۱۱۰*# و رفتن به قسمت خدمات راهور و انتخاب گزینه استعلام خلافی خودرو، و سپس وارد کردن کد VIN (نوشته شده برروی کارت ماشین که با IR شروع می‌شود) از میزان خلافی خود آگاه شده و نسبت به پرداخت آن اقدام نمایید. لازم به ذکر است که هنگام وارد کردن اطلاعات خود زبان تلفن همراه را برروی انگیلیسی قرار داده و حروف لاتین را به صورت بزرگ وارد کنید.

  1. از طریق شماره پلاک خودرو و تماس تلفنی

استعلام ریز خلافی خودرو از طریق شماره پلاک خودرو سوالی است که اغلب مردم می‌پرسند. این روش تنها از طریق برقراری تماس با شماره تلفن ۸۸۲۸۸۸۸۸ امکان پذیر است (مردم عزیز ساکن شهرستان‌ها باید پیش شماره 021 را شماره‌گیری بفرمایند). با این تماس شما می‌توانید از میزان جرائم و یا عدم خلافی خودروی خود مطلع شوید.

  1. از طریق اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های موبایلی

مدتی است که اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های موبایلی مختلفی برای استعلام ریز خلافی و آگاهی از میزان جرائم خودرو به راه افتاده‌اند که روشی ساده برای این کار به حساب آمده و جهت استفاده از آنها فقط به اینترنت احتیاج دارید.

علاوه بر آن وبسایت همراه مکانیک برای عزیزانی که بدون نصب اپلیکیشن مایل به دریافت میزان خلافی خود هستند، ابزار استعلام خلافی خودرو را راه‌اندازی کرده که هم اکنون می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید.

  1. از طریق مراجعه حضوری به دفاتر پلیس + 10

در این روش می‌بایست به دفاتر پلیس + 10 مراجعه کرده و با پرداخت مبلغی به دریافت برگه خلافی و استعلام ریز خلافی خودرو اقدام نمایید. اما توجه داشته باشید که استفاده از این روش تنها برای رانندگانی مقدور است که مجموع خلافی خودروی آنها کمتر از یک میلیون تومان باشد، در غیر‌اینصورت بایستی به اداره راهنمایی و رانندگی مراجعه کنید.