کیا اپتیما هیبرید یک سدان سایز متوسط دیگر است که باتوجه به شرایط به وجود آمده در بازار خودرو کشورمان، نتوانست موفقیت چشمگیری کسب کند. ورود اپتیما هیبرید به ایران قصه درازی دارد چراکه پس از ثبت سفارش آن، واردات خودرو به کشور ممنوع شد و خودروهای وارد شده هم در گمرک باقی ماندند.

پس از مدتی کیا اپتیما هیبرید از گمرک خارج شد و با قیمتی نسبتا بالا به بازار راه پیدا کرد. قیمت بالای اپتیما هیبرید در مقایسه با هیوندای سوناتا هیبرید کمی جای تعجب دارد چراکه هر دو این خودروها ویژگی‌های فنی مشترکی دارند.

طراحی کیا اپتیما هیبرید همچنان عالی است اما تفاوت‌هایی بین آن با اپتیما استاندارد وجود دارد از جمله در جلو پنجره، ورودی‌های هوا، رینگ‌ها و سپرها. باید بگوییم این تغییرات آنقدر چشمگیر هستند که بتوانیم تفاوت بین اپتیما هیبرید با اپتیما استاندارد را تشخیص دهیم. کیا اپتیما هیبرید همانند همیشه، خودرویی با طراحی عالی و قابل توجه است که نظر طیف وسیعی از خریداران را به خود جلب می‌کند.

کابین کیا اپتیما هیبرید تفاوت‌های بسیار کمتری در مقایسه با اپتیما استاندارد دارد و تنها ابعاد نمایشگر آن کوچکتر شده است. سایر بخش‌ها از جمله طراحی کلی و طراحی کلیدهای کنترلی، بدون تغییر باقی مانده است. کیفیت متریال به کار رفته در کابین و کیفیت ساخت در کیا اپتیما هیبرید بالاست اما هنوز با پاسات فاصله دارد. به علاوه اینکه کیفیت سواری اپتیما هیبرید عالی است و همچنان کمی اسپرت است ولی باز هم به سختی توانایی رقابت با پاسات را دارد.

کیا اپتیما هیبرید ویژگی‌ها و امکانات فراوانی را در اختیار شما قرار می‌دهد از جمله ورود و استارت بدون کلید، سنسور و دوربین دنده عقب، کروز کنترل هوشمند، ترمز پارک برقی و اتوهلد، تهویه مطبوع اتوماتیک دوگانه، سیستم صوتی هارمن کاردون با 8 بلندگو، تنظیم برقی صندلی راننده و سرنشین، گرمکن و سردکن صندلی‌های جلو، سانروف پانوراما، چراغ جلو زنون اتوماتیک، سنسور نور و باران و بسیاری موارد دیگر.

قوای محرکه کیا اپتیما هیبرید یکی از نقاط قوت آن است. این قوای محرکه از یک موتور 2.0 لیتری بنزینی و یک موتور الکتریکی تشکیل شده و مجموع قدرت آنها به 193 اسب بخار و گشتاور آنها به 320 نیوتن متر می‌رسد. با وجود قدرت بیشتر، اپتیما هیبرید در بخش شتاب گیری چندان بهتر از پاسات عمل نمی‌کند و هر دو در یک سطح هستند. برتری کیا اپتیما هیبرید در مصرف سوخت است که رقم پایینی را نشان میدهد.

در نهایت باید بگوییم کیا اپتیما هیبرید یکی از خودروهای باکیفیت سدان در ایران است .